english    deutsch    français    español    türkçe    português

Merhaba, ben Orkut.

Beni tanımıyor olabilirsiniz. Ben 12 yıl önce Google’da mühendis olarak çalışırken orkut.com adlı sosyal ağı kuran kişiyim. orkut.com benim ismimi taşıyor. 2014 yılında Google orkut’u kapattığını açıkladı, bu hepimiz için çok üzücü oldu. orkut, 300 milyondan fazla insandan oluşan bir topluluk olmuştu. orkut hepimiz için müthiş bir deneyimdi. Hiç birimiz bunu kaybetmek istemedik. Bu sayede harika insanlarla tanıştık. Yeni işler bulduk. Hatta bazılarımız orkut sayesinde evlendik ve çocuk sahibi olduk. Bütün bunları birlikte gerçekleştirdik.

Birbirimizi tanıdığımızda, birbirimize yabancılaşmadığımızda dünya daha iyi bir yer. Benim de yabancı olduğum, kendimi yabancı hissettiğim zamanlar oldu: Türkiye’de doğdum ve Almanya’da sarışınlarla dolu bir sınıfta garip, müslüman bir çocuk olarak büyüdüm. Ortaokulda Türkiye’ye dönünce de, Alman aksanıyla konuşan tuhaf bir çocuktum. Hayatım boyunca kendimi aykırı biri olarak hissettim.: Bir yazılımcıydım, farklı veya kısa boylu ve yabancı aksanlı biriydim. Hayatım hiç de kolay değildi. Fakat gerçek şu ki, dost edinmekte hiçbir zaman zorluk çekmedim. Çünkü insanları seviyorum.

Bence hepimiz biraz daha dost canlısı olmalıyız. Dünyanın buna ihtiyacı var. Tuhaf bir dönemde yaşıyoruz. Çevremizdeki insanları görmezden gelerek cihazlarımızın arkasına saklanıyoruz. Seyahat ettiğimiz yerlerin sakinleriyle vakit geçiriyoruz ama evde komşumuzu bile tanımıyoruz. Saklandığımız örtünün altında dostlarımızdan gelen güncelleme ve paylaşımları tıklıyoruz. Sıradan ve soyutlanmış bir hayatımız var. Çoğu zaman yalnızız, bilmediklerimizden korkuyoruz ve anlamadığımız şeylere karşı nefret doluyuz.

Fakat, her şeye rağmen dünyamıza umutla bakıyorum. Birbirimizi tanıyıp, kaynaştıkça dünyanın daha güzel bir yer olacağına inanıyorum. orkut’u bu düşünceyle yarattım. Dünyanın ilk sosyal ağını Stanford üniversitesinde doktora öğrencisi iken bu amaçla kurdum. Tüm hayatımı insanları birbirleriyle kaynaştırmaya yine bu amaçla adadım.

Tüm arkadaşlarıma, orkut’u böyle sevgi dolu bir topluluk haline getirdikleri için teşekkür ederim. Bu dünyayı sizlerle paylaştığım için çok mutluyum. Şükran duygularımı sizlere özel, yeni bir sosyal ağ kurarak ifade etmek istedim. Vedalaşmalarda çok iyi değilimdir, bu nedenle orkut’un yeni nesil versiyonu olan bu sosyal ağı “hello” olarak adlandırdım.


Hello nedir?

Hello beğenme yerine, tutkular üzerine inşa edilmiş ilk sosyal ağ. Hello’yu tutkularınızı paylaşan insanlarla kolayca bağlantı kurabilmeniz için tasarladım.

Hello bizi birbirimize bağlıyor. Düşünsenize, herhangi bir dilde hello diyebilirsiniz ve insanlar hemen sizi anlar. “hello” herhalde ”okay" den sonra dünyada en çok kullanılan kelimedir. Aló, halo, ʾāllo, alô, hallo, alló. Birine böyle basit ve dostça bir jest yaptığınızda, korku ve nefrete yer kalmaz. Haydi, gelin bana katılın ve yeni arkadaşlar edinin. Hello deyin ve dünyanızı sevin.

güzel kalın,
signature
- Orkut


ziyaret edin: hello.com